Застава кандидата в мери Києва буде більшою, ніж кандидата в президенти

0

Грошова застава для партії, щоб балотуватися у Київраду становить понад 4,05 млн грн. Аналогічну суму має внести кандидат на посаду мера столиці. Для порівняння партія, щоб балотуватися в Верховну Раду у 2019 році мала внести заставу, яка була майже такою ж – 4,12 млн, а кандидат в президенти – 2,5 млн. Про це повідомляє Рух ЧЕСНО.

У 2015 році партія, коли реєструвала список кандидатів у столиці, мала заплатити дещо більше 100 000 грн. 

Таку ж суму мав внести кандидат на посаду мера. Про це свідчить постанова ЦВК. Таким чином застава на місцевих виборах зросла у 40 разів, що суттєво ускладнює доступ до політики. 

Якщо для президентських і парламентських виборів законотворці розраховували розмір застави спираючись виключно на кількість мінімальних зарплат, то у випадку місцевих виборів розмір застави залежить від кількості зареєстрованих виборців. Таким чином у виборчому кодексі застосований різний підхід для формування розміру застави, що суперечить духу Виборчого кодексу.

Один із співавторів цієї правки, депутат попереднього скликання Олександр Черненко (колишній голова “Комітету виборців України”) пояснює, чому законотворці пішли на цей крок:

Те, що підписано було — це були правки робочої групи. Ці правки, які виникли в ході дискусії на робочих групах, фактично, —  це позиція робочої групи, яка працювала над кодексом… Якщо ви маєте шанс вийти і перемогти, то ці гроші, ви їх не викидаєте, а повернете. Це було, щоб убезпечитися від технічних кандидатів. Два мільйони для мера Харкова — це цілком реалістична і придатна сума. Для кандидатів в раду — це ж не для одного, а для списку вона теж нормальна. Ми дійшли такої формули”.

Громадський рух ЧЕСНО звернувся до прес-секретарки мера Києва Оксани Зіновієвої, аби отримати коментар у Віталія Кличка, який на виборах 2015 року балотувався як кандидат БПП, що він думає про збільшення застави у 40 разів. Вона переадресувала питання раднику мера:  

Дешевше стати Президентом. Дискримінація по нормі застави є. І одночасно це закриття дороги до рад місцевим небагатим проектам”, – коментує Руху ЧЕСНО Володимир Бондаренко.

Колишній мер Києва і чинний депутат Київради, який очолює фракцію “Єдність” Олександр Омельченко, каже, що закон антидемократичний:

У цьому випадку із держфінансуванням партій створено нерівні умови. Вони отримують протягом року сотні мільйонів. Вони знову будуть мати пріоритет і зможуть фінансувати і кандидатів на посаду голів і партії (партії не можуть витрачати держфінансування на виборах, окрім коштів компенсацію за участь у парламентських виборах або приватні кошти – прим. ЧЕСНО). Або може закласти такі кошти людина, якій ризикувати чотирма мільйонами не сумно, тобто олігархи, які утримують енергетичні, промислові комплекси, земельні ресурси. Це зроблено не для демократії та не для децентралізації.”

Але екс-мер столиці Омельченко каже, що така застава його партію не зупинить і вона йтиме на вибори і в Київраду, і в райраду, а також висуватиме кандидата в мери:

“Кошти на заставу думаю ми знайдемо, але не без труднощів. Ми чекаємо ще прийняття закону про столицю, щоб об’єктивно оцінити його також”.

Голова міського осередку “Самопомочі” у столиці Оксана Сироїд, яка була заступницею голови Верховної Ради попереднього скликання, твердить, що така застава є узурпацією влади, але каже, що у виборах їхня партія все одно братиме участь:

Звичайно, ми будемо іти на вибори. Партія існує для того, щоб іти на вибори. Ми маємо дуже хорошу команду в Києві, яка підживилася після певних процесів і є дуже хороші люди, які мають амбіції і будуть готові йти на місцеві вибори. Збільшення застави – це фактично спроба узурпації влади, це перешкоди для участі у виборах. Я не вважаю це рішення справедливим. Для нас зараз стоятиме задача знайти ці кошти, але однозначно це не буде перешкодою, можливо для малих осередків і стане перешкодою, але на вибори ми йдемо”.

Керівник столичного осередку партії “Батьківщина”, яка представлена в парламенті, Віталій Нестор, твердить, що і для їхньої партії ця застава завелика: 

Сума застави має бути співмірною з сумою, яка необхідна для забезпечення роботи вибочої комісії (оплати праці), друк виборчих бюлетенів та забезпечення виборчої процедури відповідно до Виборчого кодексу України. Але аж ніяк це не має бути заробіток органів державної влади, який може бути закладений за рахунок коштів членів партії та осіб, які підтримують партійні осередки. Члени партії “Батьківщина” міського та районних осередків є особами, які спеціалізуються у сферах своєї діяльності. Однак не всі вони мають можливість робити внески на формування застави для того, аби взяти участь у виборчих перегонах”.

Законотворці ще мають час, щоб внести зміни до Виборчого кодексу, який нещодавно ухвалив парламент і підписав президент Володимир Зеленський наприкінці 2019 року.

Залишити відповідь

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Приірпіння" не пізніше 2 речення.

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.
Контакти редакції: Ірина Федорів, Олена Жежера pigmaliones@gmail.com, +38 050 2000 539