Коронавірусні закупівлі: чому директора департаменту КОДА звільнили після публікації Руху ЧЕСНО

0

Після того, як директор Департаменту охорони здоров’я Максим Іонов розповів Руху ЧЕСНО про тендерну схему з ознаками корупційної складової в КОДА, його звільняють. Про це повідомляє Рух ЧЕСНО.

Офіційна причина – невідповідність обійманій посаді протягом випробного строку. Підставою стали результати перевірки інформації, яку навів у своїй доповідній безіменний секретар комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій (надалі – ТЕБ та НС) при КОДА. Рух ЧЕСНО вивчив ситуацію, що склалася.

Іонов має намір іти до суду, щоб поновитися на посаді та вести далі боротьбу, адже переконаний: його звільнили, бо став на заваді тим, хто намагався освоїти бюджет області.

Нардеп від партії “Слуга народу” Олексій Мовчан на підставі звернення активістів і колег з команди “Слуги народу” подав заяву до Нацполіції, яка порушила кримінальне провадження щодо зловживання директором Департаменту охорони здоров’я Іоновим службовим становищем під час здійснення закупівель. 

Про своє звільнення, як твердить Іонов, він дізнався з брифінгу в.о. голови КОДА Василя Володіна 27 квітня 2020 року. Розпорядження ж про звільнення датоване 24 квітня.

У день підписання розпорядження про звільнення Управлінням персоналу було зареєстровано лист із зазначенням, що до Іонова застосовано дисциплінарне стягнення лише у вигляді зауваження.

“З розпорядженням мене ніхто не ознайомлював. На моє запитання відповіли, що надіслали поштою рекомендованим листом. Я вже після брифінгу побачив його на сайті КОДА, – каже Іонов.

Звільнення Іонова збіглося в часі з його інтерв’ю Руху ЧЕСНО. За кілька тижнів до звільнення, 8 квітня, він публічно розповів про тендерні закупівлі КОДА, які мали бути спрямовані на боротьбу з коронавірусом. Іонов стверджував, що в ОДА хотіли прокрутити корупційну схему й замовили найдорожчий лот – апарати штучної вентиляції легень – у фірми, яка не має офісу та протягом кількох років свого існування провела закупівлі на загальну суму 2 млн грн, а термін постачання апаратури визначили до кінця 2020 року. У Київській області є низка підприємств, котрі замовили в цього самого ТОВ “Компанія Елдімед” апарати ШВЛ на торгах за однаковою ціною – 718 тис. грн за штуку. Директор Департаменту охорони здоров’я звернувся до Офісу президента й вимагав зупинити корупційну закупівлю.

За словами Іонова, після цієї публікації на сайті Руху ЧЕСНО комунікація з в.о. голови Володіним повністю припинилася. Іонов твердить, що кілька разів просив про аудієнцію, але очільник ОДА його не приймає. Володін у свою чергу запевняє, що це Іонов ігнорує адміністрацію та депутатів з профільної комісії Київради.

“23 числа мене запросив до себе Торкунов (заступник голови КОДА, – прим. ред.) і каже, що там для мене дуже важливий документ. Я пішов, а там, як у давні “добрі” радянські часи, стоять чотири особи на той випадок, якщо відмовлюся ознайомлюватися. Дали мені десь о пів на другу під розпис довідку та доручення Володіна надати пояснення до 18:00”, – коментує Іонов.

Перевірку ініціював секретар комісії ТЕБ та НС, прізвище якого ані в розпорядженні, ані в довідці за результатами перевірки чомусь не зазначене.

Рух ЧЕСНО все ж дізнався, що це працівник Департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Сергій Мельничук.

Він твердить, що неодноразово звертався до Департаменту охорони здоров’я із запитами щодо надання інформації, але відповіді не отримував:

“Я офіційно направляв на Департамент охорони здоров’я від імені свого департаменту, бо мене вже вище руководство ДСНС України стало питати. Від мене вимагають звітування на ДСНС по виконанню доручень прем’єра, а в мене її нема, бо вона має надходити від Департаменту охорони здоров’я. І вони підставляють і мене, і всю адміністрацію. Я був відповідальний за цей напрямок, тому й готував ту доповідну”.

Надати фотокопію доповідної Руху ЧЕСНО Мельничук відмовився, сказавши, що лише після офіційного звернення та якщо дозволить керівництво.

Судячи з висновків комісії, яка проводила перевірку на підставі доповідної, питання стояло саме в порушенні строків надання відповідей контрольних доручень на 50 звернень з різних установ, зокрема й з КМУ та ВРУ. Доручення здебільшого стосувалися заходів, пов’язаних з COVID-19. За результатами перевірки Максима Іонова пропонували притягнути до дисциплінарної відповідальності.

У день ознайомлення з результатами перевірки Іонову доручили надати пояснення.

Зі свого боку Іонов, розуміючи, що надати вичерпну відповідь керівництву за кілька робочих годин він не встигає, віддав наказ канцелярії підготувати інформацію про виконавців прострочених доручень. 

“Я вияснив, що виконавці тих доручень засіли в КОДА у штабі, а в департаменті свої справи не роблять. Але ж вони держслужбовці, і ніхто їх від своїх прямих обов’язків не звільняв. Але на ці обставини ніхто уваги не звернув”, – пояснює Іонов.

Іонов анонсував на 27 квітня онлайн-нараду з представниками медичних закладів з участю ЗМІ. За годину до запланованого заходу в усьому департаменті, як розповідає Іонов, зник інтернет. Він вбачає в цьому провокацію та вважає, що це сталося не просто так.

Тим часом на сайті КОДА з’явилося розпорядження про звільнення директора Департаменту охорони здоров’я від 24 квітня, тобто трьома днями раніше.

Про своє звільнення Іонов дізнався з пресбрифінгу Володіна, присвяченого саме новині про звільнення очільника Департаменту.

“Мене досі ніхто не повідомив про звільнення. Мабуть, розраховують, що рекомендованим листом надійніше”, – каже Іонов. 

Підставами для звільнення в розпорядженні зазначено кілька доповідних записок від різних структурних підрозділів КОДА. Цікаво те, що шість із них було подано в один день – 15 квітня 2020 року.

Рух ЧЕСНО поцікавився у в.о. голови КОДА Василя Володіна, що ж насправді стало причиною звільнення чиновника та чи не є це репресіями через його відмову підписувати договори на сумнівні тендерні закупівлі.

“Іонова звільнено через невідповідність займаній посаді в період випробувального терміну – це юридичне визначення. Маю уточнити, що я жодної компанії ніколи не рекомендував і не наполягав на жодній компанії, і він це може підтвердити. Але я підтверджую, що я наполягав на укладенні договорів. Були виділені кошти, процедура була спрощена. Кожного дня я запитував про закупівлі. Він мене запевняв, що все йде по процедурі. Тендерний комітет складається виключно з працівників департаменту й формується він директором. І тут повна відповідальність на директорові”, – твердить Володін.

“Я вимагав провести закупівлі. Вибір компанії та проведення тендера – це відповідальність тендерного комітету й директора, який його формує. Він міг провести інший тендер. Для мене було важливо, щоб закупівля відбулася. Чи з цією компанією, чи з іншою. Якщо були сумніви, треба було проводити ще раз. Й аудит фінансовий був проведений за моїм дорученням, а не за його. Для мене було важливо провести закупівлю”, – додає чиновник.

За словами Володіна, його офіційно цікавив конкретний результат, а не пояснення, чому не вийшло. На запитання, чи проводили службове розслідування, щоб з’ясувати, як сталося так, що сумнівне ТОВ мало отримати 46 млн грн з бюджету, Володін відповідає, що це повинен був робити Іонов.

“Я точно не займаюся компаніями. Департамент є окремою юридичною особою. І керівник мав би проконтролювати, чи встановлено кваліфікаційні вимоги до компанії. Чому він це пропускав, то це питання до нього”, – каже Володін.

Наразі проведено торги та підписано кілька договорів на закупівлю 26 апаратів ШВЛ з датою постачання відповідно до 11, 25 та 30 травня. 

“Фірма, з якою укладено договір, забронювала нам 15 місць на борту на доставку ШВЛ, і якщо все буде добре, то Київська область буде першою, куди прилетять ці ШВЛ, яких ні в кого нема ще. Бо всі так переживають за підписані договори. І підписати – не проблема, й оплатити також, проблема – обладнання потім отримати”, – розповідає про закупівлі апаратури директор департаменту Іонов.

Очільник КОДА достеменно не знає, яка ситуація із закупівлею апаратів ШВЛ. Знає лише, що договір підписано, проте не в курсі, з якою компанією – чи з тією самою, чи з іншою, та чи сплачено кошти, але сподівається, що з іншою. І чи буде поставлено ці апарати, Володін, котрий твердить, що зацікавлений у результаті, також не знає. Однак зазначає, що стосовно закупівель, договори за якими підписано Іоновим, порушено кримінальне провадження. 

Рух ЧЕСНО з’ясував, що провадження порушили після звернення представника фракції “Слуга народу” Олексія Мовчана, який є головою підкомітету з питань регулювання публічних закупівель Комітету ВРУ з питань економічного розвитку.

“Я подавав таку заяву. Деталі маю освіжити, бо це було тижнів три тому. Мої колеги звернулися до мене й до моїх юристів, щоб ми надали оцінку, наскільки дії посадової особи облдержадміністрації є законними. Ми вважаємо, що є незаконними, відповідно, і подали заяву. Це (звернулися, – прим. ред.) київські люди із ЗеКоманди, які слідкують за роботою Київської облдержадміністрації. Умовно можна сказати, що активісти”, – коментує Мовчан.

Зауважимо, що заяву депутата зареєстровано в ЄРДР на 10 днів пізніше, аніж вийшла публікація щодо корупційних схем у закупівлях. У матеріалі йдеться про те, що саме Іонов порушував це питання навіть на рівні Офісу президента та Кабміну, а радницею голови КОДА з питань закупівель медобладнання призначено Аллу Арешкович за лобіювання однопартійця Мовчана, нардепа з Київщини Олександра Дубінського.

Заява стосувалася закупівлі лікарських засобів для надання медичної допомоги в разі виявлення коронавірусу. Договір про здійснення цієї закупівлі було підписано 9 квітня, тобто наступного дня після виходу публікації з коментарями Іонова щодо ймовірних корупційних схем з боку посадових осіб КОДА.

“Там проблеми з тендерною документацією. Через таку подачу тендерної документації держава могла переплатити за препарати. Це, власне, питання в тому, щоб перевірили, наскільки це реально. Там не було обмежувальних вимог, підтвердження кваліфікації того, що постачальник дійсно може виконати (умови договору, – прим. ред.). І це є ключовим. Там ще є претензії до публікації звіту, але це технічна проблема”, – розповідає про свою заяву Мовчан.

Також Іонов зазначив, що невдовзі після опублікування першої статті до нього приїжджали журналісти програми “Гроші” телеканалу “1+1”, яку раніше вів нинішній нардеп Дубінський:

“Приходили до мене журналісти з камерами з програми “Гроші”, коли Ляшко до нас приїздив (головний санітарний лікар України, – прим. ред.). Кажуть, що оце вас приїхали перевіряти у кримінальній справі. А я й не в курсі, що за справа, нічого не розумію. Вони кажуть, що народний депутат Мовчан на вас заяву написав. А я їм відповідаю, що то, мабуть, у тій справі, що я припинив корупційний тендер на 46 мільйонів, скоріш за все, з цієї причини. Вони ще трохи познімали й поїхали”.

Іонов твердить, що має намір подавати до суду й обстоювати свої права, аби поновитися на посаді, на яку його призначив попередній очільник КОДА в січні 2020 року.

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО моніторить рішення місцевої влади щодо боротьби з коронавірусом та виконання їх у регіонах України. 

Також Рух ЧЕСНО з’ясував у заступника голови Київської ОДА, як адмінтерреформа може вплинути на виборчий процес і якість місцевого самоврядування.

Залишити відповідь

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Приірпіння" не пізніше 2 речення.

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.
Контакти редакції: Ірина Федорів, Олена Жежера pigmaliones@gmail.com, +38 050 2000 539