Перше засідання у справі Будаєва – адвокат взяв самовідвід

0

9 грудня в Ірпінському міському суді відбулося перше заочне засідання у справі російського військовослужбовця Циренжапа Будаєва. Його підозрюють у вбивстві кількох бучанців під час окупації міста Буча на початку 2022 року та інкримінують порушення законів та звичаїв війни. Кримінальне провадження було відкрите наприкінці лютого 2022 року. За цей час правоохоронцям вдалося ідентифікувати Будаєва та 29 травня 2024 року повідомити йому про підозру.

Зокрема, Будаєву, уроженцю с. Кижинга, республіки Бурятія, рф висунуто обвинувачення у вбивстві двома пострілами 50-ти річного цивільного мешканця Бучі Юрія Кириченка. Це сталося між 9 та 10 березня, точної дати слідству встановити не вдалося, біля будинку вбитого на вулиці Жовтневій, поблизу якого військові рф встановили свій блокпост.

В обвинувальному акті сказано, що Кириченко вийшов зі свого будинку в бік блокпосту й почав розмовляти з Будаєвим. Після цього, як стверджує слідство, військовослужбовець рф здійснив два постріли в в потерпілого Кириченка, чим спричинив смерть останнього. На момент загибелі Кириченко перебував біля входу до двору будинку.

Смерть Кириченка настала внаслідок наскрізних вогнепальних поранень.

За даними слідства, пізніше, 20 березня 2022 року, вже по вулиці Яблунській у місті Буча Будаєв вчинив постріли, які призвели до смерті цивільного Леоніда Бондарчука. Це сталося біля входу до підвалу одного з будинків, де російські солдати тримали силою цивільних мешканців.

В ході судового засідання адвокат Будаєва Олександр Скотар узяв самовідвід, пояснивши це тим, що його контракт з центром Безоплатної вторинної правової допомоги обмежує його роботу певними районами Києва.

“Суд задовольнив моє клопотання про заміну захисника”, — зазначив він.

Також адвокат розповів, яким чином відбувається призначення державних адвокатів для підозрюваних, в тому числі й для громадян рф. Зазвичай, такі адвокати мають власну практику й не працюють в центрі БВПД, а лише укладають з центром угоду про надання таких послуг:

«Коли особа підозрюється у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення (де передбачене покарання понад 10 років позбавлення волі), або у інших випадках, коли слідчий, прокурор вважає за потрібне забезпечити право на захист підозрюваному, то виносить постанову або суд виносить ухвалу про призначення адвоката за рахунок держави із центру БВПД. Працівник центру обирає адвоката згідно його навантаження з урахуванням кількості таких доручень, які є в роботі адвоката».

Олександр Скотар був призначений для захисту Будаєва на стадії досудового розслідування 9 квітня 2024 року. За цей час, за словами адвоката, жодного контакту з підозрюваним Будаєвим ні йому, ні слідчому та прокурору встановити не вдалося, у зв’язку із чим досудове розслідування здійснювалося у заочному режимі.

В той же час адвокат Будаєва зазначив, що з матеріалами досудового розслідування він був ознайомлений і вважає свого підзахисного невинним:

“Згідно Правил адвокатської етики та взагалі поняття “адвокат-клієнт”, звичайно, я не можу говорити, що мій підзахисний винний. Тому, я, як і всі адвокати, вважаємо своїх підзахисних невинними, навіть якщо буде вирок суду, яким буде встановлена винуватість особи у вчиненні злочину”.

Юрію Кириченку на момент смерті було 50 років. Він залишився в своєму будинку, коли Бучу окупували російські військові. Його дружина та сестра виїхали з міста. Чоловік працював водієм вантажівки на місцевому АТП. Був рятівником на Чорнобильській АЕС, мав 2 групу ліквідатора Чорнобильської аварії.

Сестра вбитого Світлана розповідає, що Юрій не мав жодного відношення до військової справи.

«Ми жили окремо в різних районах Бучі. На початку березня у Бучі вже не було зв’язку, щоб йому зателефонувати й дізнатися, що з ним. Ходити теж не можна було – небезпечно. Тому, ми сподівалися, що після звільнення Бучі він все ж вийде на зв’язок», – розповідає Світлана.

Під час окупації Бучі були зафіксовані численні випадки насильства, які розслідуються як злочини проти цивільного населення.

Станом на кінець березня 2024 року Генпрокуратура повідомила про 277 фактів порушення законів і звичаїв війни  (стаття 438 КК України) представниками російсько-окупаційних військ під час ведення бойових дій у Бучі. Підозри отримали 55 військовослужбовців рф, обвинувальні акти стосовно 26 з них скеровано до суду. Загалом, за цей період у судовому порядку було винесено 10 вироків.

Цей матеріал є частиною серії про воєнні злочини в Україні, створений у партнерстві з JusticeInfo.net – Fondation Hirondelle.

Наступне засідання у цій справі відбудеться 14 січня 2025 року.

Головне фото: Мурал по вулиці Яблунській, на місці звірств російських окупантів

Авторка: Олена Жежера

Залишити відповідь

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Приірпіння" не пізніше 2 речення.

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.
Контакти редакції: Ірина Федорів, Олена Жежера pigmaliones@gmail.com, +38 050 2000 539