У дитсадках Київщини запровадять електронні черги
— 14 Березня 2014 0Після зустрічі журналістів редакції з новообраним головою Київоблради Миколою Бабенком питання щодо електронних черг у дошкільних закладах почали обговорювати в департаменті освіти.
Сьогодні зранку відбулась зустріч Бабенка з директором департаменту освіти та науки області Наталією Клокар.
“Це абсолютно слушна ідея (запровадити прозору електронну чергу), і я вірю, що найближчим часом нам вдасться її реалізувати. На це навіть виділено обласні кошти, але казначейство не провело відповідних видатків. Сьогодні зранку на нараді з головою облради ми обговорили це питання, й Микола Бабенко пообіцяв докласти всіх зусиль, аби найближчим часом ці кошти були повернути і використати за цільовим призначенням”, — повідомляє редакції очільниця департаменту освіти.
Наталія Клокар розповіла, що на початку навчального року вона отримала не одну скаргу про те, що в дитсадках вимагають хабарі, зокрема, скаржились і на дитсадки селища Коцюбинське.
“За усними повідомленнями батьків називаються різні суми. Звісно, в садках всі відхрещуються від того, що беруть хабарі, й пояснюють, що просять у батьків гроші на розвиток закладів. Я збирала нараду, там були керівники сотень дитсадків, і ми обговорювали з ними питання збору батьківських коштів.
Ми вкотре вимагали від завідувачів ДНЗ дотримуватись законодавства і допомогти батькам створити при закладах благодійні фонди, які були б офіційно зареєстровані, і батьки самі мали змогу не лише розпоряджатися своїми коштами, а й контролювати кожну копійку. А батькам пояснювали, що винний не тільки той, хто бере гроші, але й той, хто їх дає. Електронна черга — це надія на прозоре вирішення питання прийому дітей до дошкільних навчальних закладів,” — переконана Наталія Клокар.
У Департаменті освіти і науки облдержадміністрації повідомили, що ситуація з дитсадками в області стає дедалі проблемнішою, оскільки лише за останній рік дітей у Київській області від 0 до 6 років стало на 4300 більше, я нових садків, як правило, не будують.
Саме тому у відділі освіти області здивувались, коли почули, що селищна рада Коцюбинського віддала за безцінь наприкінці минулого року колишнє приміщення дитсадка релігійній громаді.
“Ті дитсадки, які були “приватизовані” у 90-х, ми повертаємо зараз у власність державі. Їх налічується до двох десятків. У таких випадках, як у селищі Коцюбинське, коли діти сидять вдома закриті, бо в садки неможливо влаштувати, а селищна рада віддала приміщення, де колись був дитсадок, треба піднімати громаду, ЗМІ. Депутати повинні розуміти, що забрали приміщення в дітей”, — наголошує Клокар.
Згідно з результатами онлайн-опитування читачів сайту перед новим навчальним роком, лише 6 % респондентів Приірпіння влаштували у дитсадки своїх дітей одразу ж і без проблем .
Журналістське розслідування показало, що деякі батьки справді вимушені закривати вдома своїх 3–4-річних дітей на цілий день, бо навіть якщо й записали їх від самого народження, — місць немає й годі чекати.
Але механізм запровадження прозорої черги можна було б зробити і без додаткових коштів із бюджету.
“Був на розгляді в Коцюбинської ради проект рішення, згідно з яким селищна рада Коцюбинського мала б взяти на себе функцію систематизації та гласності черг в дитсадки на веб-сайті. Але цих змін депутати не підтримали. Що вимагати від ради, якщо комісія з питань освіти не засідає понад три роки й фактично не виконує своїх функцій із моменту обрання? Селищному голові до цього немає діла”, — розповідає депутатка Коцюбинської селищної ради та журналістка Ірина Федорів.
“Коли я з боєм винесла на порядок денний цей проект рішення, селищний голова з президії пояснив, що зробити гласною чергу — неможливо, бо будуть дзвінки “згори”, й треба буде все одно ставити людей поза чергою. І коли громада це вже наочно побачить — буде скандал. Тобто селищний голова відверто при всіх депутатах заявив, що без прозорості легше буде провертати корупційні схеми. Якщо не вийшло змінити в селищі систему — значить, треба змінити в області. Тільки так усі громади отримають прозорі черги в дитсадки”, — додає Федорів.
Щодо введення прозорих електронних черг станом на сьогодні в облраді налаштовані доволі рішуче.
Директорка департаменту освіти запевнила, що електронний механізм, який унеможливить корупцію, запровадять, не зважаючи на те, подобається це селищним та міським головам, чи ні.
Залишити відповідь