Як встановити лічильники і заощаджувати на опаленні

0

Моя бабуся з селища Дашава (Львівська область). Дашава має газопровід на Київ. Це рідкість, коли в селищі є такі робочі місця. Чоловіки, які працюють в системі газопостачання, будували собі хати просто величезні. Тепер мають проблеми.

“Раніше, коли будували хати навіть не думали про те, як їх опалювати і що газ, якого у нас було вдосталь, буде дорогим. Зараз же питання економії актуальне для всіх”, – каже мені мій стрийко Степан, який все життя пропрацював у цій сфері.

У приватних будинках можуть мінімалізувати площу опалення і залишають собі одну-дві кімнтати. У багатоповерівках ставлять лічильники на батареях.

Для того, щоб встановити лічильники на батареях в селищі Коцюбинське, наше комунальне підприємство УЖКГ “Біличі” має видати техумови. Коли керівником УЖКГ незаконно призначили Олексія Зінкевича на підставі розпорядження самопроголошеного голови Миколи Єременка, техумови я чекала з квітня місяця.

Тільки в червні після перевороту в УЖКГ стабілізували ситуацію – техумови я отримала за кілька днів. Аналогічно – мої сусіди, які теж вирішили встановити лічильники на батареях. Коштують в УЖКГ техумови 400 грн.

Далі треба злити стояки. Злив одного коштує 100 гривень. Відповідно для 2-кімнатної квартири це 3 стояки, а для 3-кімнатної – 4 (бюджет від 300 до 400 грн).

Далі треба знайти компанію, яка зробить проект і обрати лічильники, які ВИ хочете собі встановити. Я обрала “Є-інжиніринг” (+38067 737 79 84).

Якщо у Вас горизонтальна розводка – вам пощастило. Треба буде один лічильник. Якщо вертикальна – треба буде лічильник на кожну батарею (стояк). Вартість його можу бути від 3-5 тисяч гривень. Є механічні і ультразвукові. Ультразвукові дорожчі.

У нашому  будинку, який є відносно новим, не рекомендували ставити ультразвукові, які дорожчі. І підібрали механічні. На 2-кімнату квартиру з вертикальною розводкою бюджет становив десь 15 тисяч гривень. Для 3-кімнатної дещо менше 20 тисяч. Гарантія на такі лічильники 4 роки.

У ці кошти входить вартість лічильників, монтаж і проект, який мають погодити в УЖКГ. Працівник УЖКГ приходить, коли тривають роботи, дивиться на результат і підпсиує проект. УЖКГ має на лічильниках поставити свої пломби. Це десь по 50 грн за пломбу. Це треба робити обов’язково. Моя сусідка знизу Олександра Куцан не поставила пломби вчасно і їй за перший місяць опалення нарахували повну вартість.

Стояки при цьому мають бути зашиті або ізольовані.

Таким чином встановлення лічильників на теплопостачання при вертикальній системі може обійтися для 2 і 3 кімнатної квартири в межах 15-20 тисяч відповідно. Така інвестиція має окупитися десь за 2 роки.  

На чому відбувається економія:

1 – ви не сплачуєте за те, що Ваші сусіди вирішили встановити додаткову батарею, опалювати неутеплений балкон, підігрівають собі підлогу і деякі при цьому просто відкривають вікна, бо їм жарко і не думають про те, що можна перекрити теплопостачання, щоб всі заощаджували. Психологія тих, хто не ставив лічильники: навіщо економити, якщо я буду сплачувати все одно повну суму.

Тут варто додати, що холодне повітря більш здоровіше і саме +18 чи +20 градусів в квартирі є нормальною температурою для здоров’я при відповідній вологості.

2 – якщо надворі температура піднімається й є сприятливою – ви перекриваєте опалення, не відчуваєте дискомфорту від перегріву і заощаджуєте кошти. Дуже часто в жовтні чи березні опалення можна спокійно відключати, якщо надворі комфортна температура. На Заході вдягаються вдома тепліше й заощаджують у міжсезоння на опаленні.

3 – якщо всі на роботі – батареї можна включати на мінімум і, повернувшись з роботи за 20-30 хвилин прогріти квартиру, увімкнувши повністю теплоподачу. Так живуть на Заході.

6 – якщо у вас є двозонний лічильник на електропостачання – вночі Ви можете обігріватися по економічно вигідному тарифу електрообігрівачем й знову ж таки заощаджувати. При двозонному обліку тариф десь на 50 % нижчий.

Сприяє економії відсутність кахлів, які самі по собі є джерелом холоду, та утеплення будинку. Тому, коли думаєте робити ремонт в оселі – треба розуміти ці нюанси.

Чому не можна було встановити лічильники раніше з “Мастер-Енерго”?

У селищі Коцюбинське до 2007 року теплопостачанням для будинків з даховими котельнями займалося комунальне підприємство УЖКГ “Біличі”. Ціна на опалення для будинків з даховими котельнями була різною щомісяця, бо бралися до уваги показники лічильників, які були на дахових котельнях.

Маючи лічильник на котельні та автономну котельню – люди розраховують на справедливий облік теплопостачання та наявність гарячої води. З УЖКГ “Біличі” це все було.

Раптом у селищі з’явився монополіст “Мастер-Енерго” з яким селищна влада вирішило створити спільне ЗАТ “Коцюбинські тепломережі” і в порушення закону віддати як статутний капітал об’єкти стратегічної інфраструктури – котельні на Доківській і на Меблевій.

Ось як одразу пішла вгору ціна (червоний колір).

Платіжки почали приходити такі, ніби лічильники зникли. Це сталося одразу на всіх дахових котельнях селища. У Коцюбинській селищній раді я намагалася довести, що реально гроші людей крадуть, але дві тимчасові комісії, одну з яких очолював депутат Ярослав Салівонов, а іншу Костянтин Коваленко працювали просто для заговорювання теми.

Я не хотіла платити “Мастер-Енерго”, бо я не звикла, що в мене хтось може просто так красти з кишені гроші. І була здивована, що коцюбинці мовчали. Мовчали, що нема лічильників, мовчали, що зникла гаряча вода. Люди, які купили квартири в будинку з АВТОНОМНОЮ котельнею – купували бойлери. І ставили їх по 2 в квартирі. Постає цілком логічне питання – навіщо бити поремонтовані санвузли, якщо ми вже десь мільйон віддали за котельню? Але людей часом важко зрозуміти.

Я зняла батареї і гріла воду в баняках. Я вірила, що настане день і “Мастер-Енерго” виженуть з селища. Селищна голова Ольга Матюшина це пообіцяла зробити у своїй передвиборчій програмі, бо розуміла, що теплопостачання – стратегічне питання.

Мешканка мого будинку Олександра Куцан вирішила ставити собі лічильники теплопостачання, ще коли не була депутатом і запропонувала мені це зробити до спілки. Я відмовилася. Наголосила, що “Мастер-Енерго” вмре, а не буде по ним рахувати. Відповідно я просто зніму баратеї і буду грітися електроенергією до перемоги над монополістом.

Так і сталося Куцан витратила кошти і “Мастер-Енерго” мав на увазі, що в неї лічильники – слав їй платіжки повні.

Для того, щоб побороти монополіста – ми роками ходили в суди і це здійснилося. Ми відстояли котельні. І зараз у мене на руках проект і УЖКГ “Біличі” його прийняв.

І найбільше радує мене той факт, що компанія, до якої ми звернулися, сказала, що не хоче йти в Коцюбинське, бо там просили відкати. Ми їх переконали, що система має змінюватися і ми над цим працюємо. Вчора я перепитала, чи просив хтось відкат за те, що в нас встановили лічильники – мені сказали, що ні.

Ера монополіста “Мастер-Енерго” і відкатів відійшла в минули. І ми повернутися схемам не дамо.

Авторка: Ірина Федорів, мешканка селища Коцюбинське, журналіст

Leave a Reply

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Приірпіння" не пізніше 2 речення.

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.
Контакти редакції: Ірина Федорів, Олена Жежера pigmaliones@gmail.com, +38 050 2000 539