Люстрація: як це зробити на рівні місцевої влади
— 26 Лютого 2014 4Авторка: Ірина Федорів
Як журналіст, який 4-й рік з мандатом Коцюбинської селищної ради бореться за збереження Біличанського лісу, вважаю за необхідне поділитись зараз досвідом з усіма, хто розуміє, що країна змінюється не з парламенту, а з сільських, селищних та міських рад.
4 роки тому ми “підключились до матриці” – місцевої влади, поза якою залишились, на жаль, всі мої друзі, які не вибороли мандат.
Читачі просили вести мене на УП блог, щоб інформувати про хід нашого журналістського експерименту.
Робота в раді полягала не лише в збереженні лісу й вирішенні господарських питань селища. Треба було показати, що навіть одна людина може в системі щось змінити разом з командою однодумців ззовні системи і звітувати перед виборцями щороку в тому числі й он-лайн.
До наступних виборів місцевої влади треба було розібратись в природі політиків Приірпіння – вичислити тих “агентів” матриці, які не дають жити громаді належним чином й максимально проінформувати громаду.
Зараз всі члени Партії регіонів та Комуністичної партії, які не вийшли з партії після розгону мирного майдану, мають бути назавжди відсторонені від влади будь-якого рівня.
Але наш моніторинг природи політиків регіону довів – опозиція щільно співпрацює з владою і саме опозиціонери є найбільшими прогульниками рад та подільником дерибанів.
У законі є стаття, яка передбачає можливість втратити мандат, якщо депутат пропускає понад 50 % засідань. Ось картина лише по Ірпінській раді.
Всі журналісти та й прості активні громадяни мають зробити запити в свої ради (запит написати – 5-10 хв), аби знати, хто в раду потрапив для годиться, аби вирішувати свої питання, й не вів щоденну боротьбу за якість життя громади.
Такий моніторинг за три роки ми провели не лише в Ірпені, але й в Бучі, в Ворзелі, в Коцюбинському. Незабаром закінчимо працювати по Гостомелю. Отже навіть одна людина може цілком відмоніторити весь регіон й оприлюднити дані. Закон “Про доступ до публічної інформації” дає таке право не лише журналістам. Це може зробити кожен з простих громадян. Було б бажання.
Коли спілкувались з опозиціонерами, які так само доклали руку до дерибанів, – було відверто гидко чути щось на кшталт: “ми не ходим, бо нас меншість, ми ні на що вплинути не можем…”
Не можете = всі вільні. Я не сприймаю такі слова тим більше від чоловіків у той час, як народила дитину й відвідую практично кожне засідання ради й одна в раді продовжую вести боротьбу з більшістю за збереження Біличанського лісу.
Треба додати, що опозиціонери зріднились з владою й навіть відпочивають разом, про що ми писали у статті про відпочинок депутатів, які повідують для піару столітніх бабусь з пачкою цукерок, а самі жирують.
Для того, щоб донести це все до громади – потрібен свій незалежний сайт, який має мати групи в соцмережах. Звідти активних користувачів з вашого регіону необхідно залучити до колумністики – нехай кожен пише й надсилає матеріали про нагальні питання громади. Це називається громадянська журналістика.
За два роки роботи над селищним сайтом нам вдалось перерости себе й тепер ми інформаційно намагаємось моніторити все Приірпіння. У нас є свої активні колумністи, а загальна кількість дописувачів уже зросла до 3-х десятків.
У надактивний етап використання соцмереж зробити сайт про місцеві події відвідуваним – дуже легко. Фінансові витрати складають на рік близько 200 грн. Але потрібен мінімум один журналіст – редактор, який зможе не лише вичитувати колонки людей, але й готувати новини.
Таким чином не лише члени ПР та КПУ підпадають під по життєву люстрацію. Якщо опозиційні партії надумають йти на вибори – склад опозиціонерів треба жорстко чистити.
І це не безнадійно. В Приірпінні УДАР вигнав з свого складу двох ударівнів, а БЮТ запевнив, що депутат-дерибанник Ірпінської ради Валерій Пєший (на фото – обличчям в ікру), вже вибув з їхніх лав.
Отже є перші результати. У моніторинг має потрпити діяльність кожного депутата з будь-якої партії. Можна з упевненістю сказати, що 80 – 90 % складу рад підпадають під жорстку й безповоротну люстрацію.
Але виникає питання – де взяти людей, які підуть до влади й будуть виконувати свої функції. І тут відповідальність лягає більшою мірою на топ-менеджерів або тих працівників, які виконують керівні функції за природою своєї роботи. Саме вони зможуть провести кризовий менеджмент.
Щодо виборів до Київради, то тут взагалі проблем не має виникати. В столиці сто відсотків є добра сотня порядних людей-менеджерів, які можуть ефективно працювати на громаду.
Я знаю, що хтось може просто не хотіти працювати на благо громади, бо й так завантажений на роботі. Тут відповідь дуже проста: не маєте права. Люди загинули. Загинули воїни для того, щоб у мирний час у нас все було по-іншому.
Генеральний директор Microsoft Дмитро Шимків брав відпустку, щоб бути на майдані. Я точно знаю ще з десяток людей рівня топ-менеджерів, які не просто були на майдані, а активно підвозили шини, закуповували ліки, возили їжу, групувались для перевезення поранених.
Люди, які очолюють юридичні фірми столиці захищали в судах тих, хто їздив на Межигір’я, забезпечували правові висновки від суддів Конституційного Суду в відставці.
Небесна сотня дорогою ціною дали нам шанс.
Тому найближчі роки доведеться забути свої особисті плани й наміри на відпочинок й працювати. Місцеве самоврядування – це не так страшно, як може здаватись.
Через 5 років роботи у нас вже буде кадрова еліта місцевого самоврядування. Тому всі, хто працює і чесно заробляє й до цього не мав жодного відношення до політики, але тямить в менеджменті й може прислужитись громаді – йде свідомо на вибори. Другого шансу не буде.
В цей час ми журналісти маємо розвивати місцеві сайти громад, формувати якісних колумністів регіону і на кожного кандидата влаштовувати інформаційне полювання. Під прицілом мають опинитись не лише депутати ВРУ. Кожен депутат з селища до Верховної ради має відчувати, що він не може не те, що зробити нічого протизаконного, але й навіть дозволити подумати собі про таке.
Авторка: Ірина Федорів, для “Української правди“.
4 коментарі
я за руку з яНУКОВИЧЕМ не здоровався… А Ви, пані Ірино?
я за незалежний сайт.. Цей – залежний і ду-у-же тенденційний..
195.18.31.**
Я за руку з Януковичем НІКОЛИ не віталась. Звідки у Вас така інформація?
Можна поцікавитись, від кого залежить сайт, яка ця залежність і в чому вона проявляється?
(Я, до речі, обома руками за, щоб Ви створили ще один незалежний сайт для громади – від цього вона лише виграє. Конкуренція в оперативності подачі новин – рушій прогресу).
І останнє: якщо тенденція на краще – то тенденційність – це дуууже добре 🙂
95.158.22.1**
а як ви здоровались?
http://kotsubynske.com.ua/2011/05/24/janukovych-dav-slovo-scho-lis-ne-vyrubuvatymut-kolonka-avtora-2/
Ви справді вірили, що воно Вам допоможе?Гарантом його називали… тьху….
Яка ця залежність і в чому вона проявляється?
Залежність сайту проявляється в:
а) тривалій (деколи до 2-х діб) “модерації” коментарів
б) неможливості будь-кому створювати теми
в) переміщенні навіть найцікавіших для відвідувачів тем у “хвіст” сайту, що дає можливість “власникам” не відповідати на незручні запитання. Більшість сайтів-форумів організовано таким чином, що на “вершині” форуму знаходиться тема, до якої є найсвіжіші коментарі.
195.18.31.**
Пане Ладко, ми не вітались за руку… Після інтерв’ю з французами для документального фільму було домовлено з Дариною Чепак, що я підходжу і передаю документи. Я підійшла, сказала, він взяв, відповів і пішов. В мене було на все про все 3-5 хвилин. Є вихідне відео – 100 % в французів – Ви при бажанні можете перевірити. Ну, і свідки є… Я йшла не щоб руку тиснути, а щоб ліс врятувати = передати документи.
На момент моїх звернень – він був чинним президентом, а значить мав гарантувати дотримання конституції і був інструментом для того, щоб захистити ліс.
Чи допомогло… Шлях не легкий, але проект указу затверджений в усіх кабінетах є погодження… Тому є всі шанси, що ми його вичитаємо і таки підпишем. Але ми ніколи не кажемо “гоп” доки не перескочили.
а) Модерація коментарів залежить від того, чи є вільний час в волонтерів, які відвідують сайт, зайти і відмодерувати. Тут гроші нікому не платять. Тому, на жаль, хвороба людини або від’їзд чи затяжна робота може впливати на кількість днів очікування. Зараз є люди, які зголосилися допомагати – будемо їх залучати і ця незручність сподіваюсь, мине. Премодерацію прибирати рано, бо є спамові атаки й некоректність деяких користувачів.
б) Я не розумію, чому Ви не можете створити тему? – Надсилаєте матеріал і Вашу тему розміщують і обговорюють… Чи Ви хочете форум? Ця функція зараз доступна на ФБ і В Контакті. Або я не розумію про що Ви говорите. Якщо йдеться про форум, то, на щастя після цього блогу сайту безкоштовну допомогу запропонував ІТ-шник. Можливо, ми зможемо вирішити і цю проблему. Якщо Ви знаєте, як це зробити – будь ласка. Всі працюють виключно на волонтерських засадах. У нас дуже обмежений ресурс. Є журналісти свідомі, але людей, які можуть писати сайти і готові робити це безкоштовно поки нема. Якщо Ви зголошуєтесь – 050 419 12 49. Чекаю на дзвінок.
в) Щодо коментарів… Цей сайт не задумувався як форум, а працює як новинна платформа… Пріорітет – новини і колонки авторів за актуальністю – дата створення. Ви можете створити той сайт, я ще раз наголошую, який Вам подобається. Ми не можемо вертскою і задумом відповідати бажанню кожного, тим більше, якщо в нас немає людини, яка здатна написати сайт так, як Ви хочете. Є стандартний безкоштовний шаблон вордпрес. Ми його удосконалили як могли. Більше не можем.
Додаються новини і за принципом новини вони згори. На інших сайтах є іноді праворуч опції, де значиться: найбільш відвідувана новина, найбільш коментована, найбільш поширювана в соцмережах…
Над цим задумом модна попрацювати, щоб втілити такий віджет.. Але треба людина, яка може його написати… Якщо можете – надішліть нам віджет – ми поставимо праворуч під колонками без проблем…
Якщо не вмієте писати – доведеться чекати доки знайдеться айтішник-доброволець.
От такі справи. Ми, на жаль, користуємось тим, що створили люди й іншого наші вміння не дозволяють зробити… Але з’явився вчора буквально ІТ-волонтер… І ситуація може змінитись. Якщо і Ви готові – ми тільки раді 🙂
95.158.22.1**