Небезпечний пляж: влада пресує тих, хто говорить правду про якість води

3

Плакаты Не болтай!

Авторка: Олена Жежера 

Щойно на “Українській правді” в блозі Ірини Федорів з’явилась інформація про те, що влада Ірпеня та Гостомеля піарно відкрила громаді пляж із небезпечною для здоров’я водою, в Гостомелі почали тиснути на тих, хто спілкувався з журналістами.

З тими, хто наважився на камеру продемонструвати чиряки та сказати, що в воді повно палички одразу провели профілактичну бесіду.

“Підійшли люди Ірпінського депутата Юрія Прилипка до того, хто говорив, що вода смердить, сказали йому сісти в машину, бо з ним сам Прилипко хоче говорити. Та й то негайно сісти і без зволікань. Пан велить їхати. Хлопця, обличчя якого не показали телевізійники, теж вичислили. Селище ж маленьке. З ним теж провели “виховну” бесіду.

У мене хочуть забрати спортивний клуб, де я безкоштовно з дітьми займаюсь в спортивних секціях. Тепер, очевидно, буде одне дозвілля – покупатися в цьому горезвісному озері не без шкоди для здоров’я,” – розповідає депутат Гостомельської ради Юрій Марчук.

Після цих профілактичних заходів чоловіки, які давали інтерв’ю, не спілкуються з журналістами.

Результати ж незалежних аналізів, які проводила Київська СЕС на замовлення телеканалу СТБ, засвідчили, що в озері наявна кишкова паличка, та ентерококи у великій кількості, хоча їх там узагалі не має бути. Рівень лактопозитивної палички вище норми.

Тобто в озері, яке відкрила влада без пляжного паспорту, як того вимагає держава, та ще й прикриваючись ініціативою президента, вода не відповідає держстанждартам.

 

Не кажучи вже про відсутність рятувальників, медичного пункту й акту про водолазне обстеження дна.

Щойно телеканал СТБ показав сюжет, як місцева влада почала бурхливу активність.

Зранку ж після того, як СТБ розповів людям усю правду, депутати Гостомельської ради, о 7 годині прийшли до озера й викликали місцевого депутата Юрія Марчука, який, на їхню думку, причетний до того, що ситуація набула всеукраїнського розголосу.

“Організували справжній шмон по дворах гостомельчан, щоб з’ясувати, хто ж у воду зливає нечистоти в озеро, яке вони рекомендували для купання громаді. Депутати казали, що вони – це комісія. Але насправді комісію мали б створити рішенням селищної ради. А такого рішення немає, бо ми не засідали і таке рішення не приймали. Мене ж, як завжди, звинуватили, на цей раз – у формалізмі,” – каже Марчук.

Поки перевіряли двори й несанкціоноване відведення нечистот, вирішили взятись нарешті і за воду.

Аби хоч якось перед громадою виправдати те, що місцева влада Ірпеня та Гостомеля наразила дітей та дорослих на небезпеку, офіційний сайт Гостомельської ради  від імені “організаторів зони відпочинку” надрукував таке повідомлення:

“27 серпня о 9:00 усі бажаючі запрошуються взяти участь у відкритій процедурі зняття проб води з Центрального озера для проведення незалежних фізико-хімічних і бактеріологічних досліджень у Київській та Ірпінській СЕС.”

Щоправда список організаторів небезпечного відпочинку для громади так і залишається невідомим.

У перший робочий день після Дня незалежності біля озера зібралось чимало людей. Не було хіба проанонсованих на офіційному сайті ради представників Київської СЕС.

Коли ми їм потелефонували й запитали, чи будуть їхні представники вранці робити забір води, як це написали на сайті Гостомельської ради, то керівництво СЕС відверто здивувалось і сказало, що вперше чує про те, що о 9:00 їхній представник має бути в Гостомелі.

Неправдива інформація на офіційному сайті Гостомельської ради вже не дивує.

Як виявилось, коли місцева влада офіційно запевняла громаду, що “за всіма показниками якість води значно краща, ніж передбачено встановленими державою обов’язковими вимогами”, то під “всіма показниками” мались на увазі лише хімічні.

Виходить, бактеріологічний аналіз води ніхто впродовж літа не робив. А саме такі бактерії, як, наприклад, знайдена в озері кишкова паличка, негативно впливають на здоров’я людини.

Фахівець Київської СЕС, який проводив забір води в озері, мав спеціальний посуд й проводив забір у трьох місцях на початку, посередині та в кінці озера, що чітко видно з результатів, наданих телеканалу СТБ. Для цього навіть орендували катамаран за 55 гривень.

Працівниця ж Ірпінської СЕС, пані Тетяна, приїхала робити забір води й набрала її попід берегом не в спеціалізовані контейнери, а у дві пляшки: з-під мінеральної води та з-під пива.

Набирала в одному місці – під берегом. Хоча згідно з Гігієнічними вимогами зон рекреації (пункт 5.3) проба береться не менше, ніж у двох місцях. Для порівняння, Київська СЕС робила забір води в 3 місцях.

Але найбільш дивує те, що цей показовий забір води й перший аналіз на бактеріологічні показники проходить фактично в кінці купального сезону, тоді, коли температура повітря нижче 20 градусів, а температура води попід берегом у вівторок заледве сягає 18 градусів. В той час як глибше, де, очевидно, об’єм води більший, вода прогрівається до ще нижчої температури.

За таких умов відпочивальники вже не купались, тому доцільність проведення бактеріології в таких температурних умовах доволі сумнівна.

Більше того, до 20 градусів, згідно з Методичними вказівками санітарно-біологічних показниках аналізу води поверхні водойм (пункт 3), у водоймі працюють посилено природні процеси самоочищення, які при вищій температурі вже не такі ефективні.

Ірпінська СЕС, яка мала б зробити показовий виступ перед громадою, навіть температуру води не поміряла.

На всі питання присутніх та журналістів, які ознайомились із документацією СЕС для забору води й захотіли зрозуміти, чому і цього разу порушуються вимоги, пані Тетяна відповідала одне:

“Без коментарів. Я лише відбираю пробу”.

Селищний голова Гостомеля Анатолій Кириченко, котрий з депутатом Ірпінської ради урочисто відкривав озеро, і цього разу, одночасно з Прилипком, прибув на показовий забір води.

Кириченко демонстративно показав два аналізи води за 30 травня і 22 липня, які характеризують хімічні показники водойми. Те, що в озері здохла риба селищний голова називає диверсією і посилаєтсья на ті ж таки аналізи води, в яких зафіксували високий вміст хлору.

“Бросить відро хлорки і етого достаточно, чтоб гдє-то в одном мєстє она всплила. Це вказує на те, що хто-то зробив диверсію,” – переконаний Кириченко.

Журналісти поцікавились, чи бува не могли організатори відкриття, зрозумівши, що вода брудна, її прохлорувати.

“Ето абсурд! Я мог би кидати хлорку… Для мене.. мені саме головне… я сам купався і мої внуки купалися. Ось приходив, коли я був тут на місці… на Україні, я сам купався і своїх дітей дозволяв.. і тому даже прохання було в санстанції: робіть аналізи ті, які вони должни.. Ви ж понаписували, що дають неправдиві аналізи,” – нервується Прилипко.

Депутат Ірпінської ради Юрій Прилипко, який і відкрив водойму для купання, тепер пояснює, що ті аналізи, що робились, не вивішували для ознайомлення громади, бо відкрили не пляж, а зону відпочинку.

На сайті Гостомельської ради й сайті Київської облдержадміністрації йдеться про те, що відкрили саме пляж.

Але влада не лише подає громаді непрпавдиву інформацію, вона блокує тих, хто зі своїх IP-адрес хоче висловити своє обурення й написати правду в коментарі під публікацією про озеро на офіційному сайті селища.

За таких умов залишається одне питання: хто і як відповість перед громадою і законом за те, що кілька місяців поспіль громадяни ризикували своїм здоров’ям і життям?

Прокуратура Київської області вже оприлюднила на своєму офіційному сайті інформацію щодо скандального озера у Гостомелі й таки визнала: пляжного паспорту водойма немає.

“Перевіркою, проведеною Головним управлінням Держсанепідслужби у Київській області, встановлено, що вказане озеро знаходиться на балансі Гостомельської селищної ради. У 2013 році проведений благоустрій прибережної смуги. Разом з тим, до компетентних органів звернень про погодження Паспорту пляжу, не надходило.”

“Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області у червні поточного року було проведено планову перевірку дотримання чинного законодавства у зоні відпочинку на озері в Гостомелі, під час якої встановлено порушення Правил охорони життя людей на водних об’єктах України. Гостомельському селищному голові видано припис про усунення вказаних порушень, Ірпінському міському голові направлено інформацію про виявлені порушення,” – йдеться у повідомлення пресс-служюби прокуратури Київської області.

Правоохоронця запевнили, що буде проведена додаткова перевірка, в тому числі якості води, та будуть прийняті відповідні рішення, зокрема щодо притягнення до відповідальності службових осіб селищної ради Гостомеля.

Авторка: Олена Жежера, журналістка.

3 коментарі

 1. ГОСТОМЕЛЬ 30 Серпня 2013 at 16:45

  известно, как Ю. Марчук бесплатно с детьми в спортклубе занимается: 20 грн. занятие, 150 грн. абонемент на месяц. нашел кормушку тоже – сам в дубаи и щриланки за счет детей ездит и еще жертву политическую из себя разыгрывает;)))
  всех прессуют пыль идет – почему только вы безопасно строчите(( становитесь предсказуемыми, нашли тоже на озере заработок – пишете и пишете, а Марчук все оплачивает теми же деньгами, которые с детей за занятия дерет!!! проследите закономерность: задели марчука – появится новая публикация о зоне отдыха; лучше не обращать на него внимания – совсем не в адеквате, критики не воспринимает. и еще как нагло заявляет, что спортклуб бесплатный – его расценки все в Гостомеле знают!!!

  195.211.141.**

 2. ГОСТОМЕЛЬ 30 Серпня 2013 at 16:56

  говорила Линчук Ж. В. (депутат и в поликлинике работает) что за все лето ни одного не было обращения по поводу кишечной палочки или других проблем из-за воды. а этим хоть обух теши – все равно на своем стоят и нашли дурака или алергика какого-то, который СПИНУ свою на камеру показывает и говорит, что на ЛИЦЕ есть язвы от купания. посудите: если б от купания – были бы у всех:)) может и у этого не было, а сказал так просто – на камере не видно – зато прославился)))

  195.211.141.**

 3. Ірпінь 31 Серпня 2013 at 11:11

  Нарешті з новими силами, відпочивчи на американських пляжах, на наш сайт повевнулася скандально відома журналістка Тетяня Михайлівна Шальман. Чекаємо нових порцій бруду та образ. В двох попередніх коментах відчувається рука проффесіАналки.

  146.0.81.2**

Leave a Reply

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Приірпіння" не пізніше 2 речення.

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.
Контакти редакції: Ірина Федорів, Олена Жежера pigmaliones@gmail.com, +38 050 2000 539