Свято наближається: поіменне голосування, відкриті дані та відкритість публічних коштів

3

Запам’ятайте ці три магічні дати:  23 лютого, 21 квітня і 30 червня 2016 року, а краще – обведіть їх червоним олівцем у календарі.  Саме в ці дні має стати відкритою та доступною інформація, яку до цього влада тримала у великому секреті від своїх громадян. Про що йде мова?

Отже, ПЕРШЕ свято називається “Поіменне голосування депутатів”. Починаючи із 23 лютого 2016 року (набуває чинності Закон України “Про внесення зміни до статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” щодо поіменних голосувань”) всі рішення місцевих рад, окрім деяких особливих випадків, приймаються відкритим поіменним голосуванням, а результати та протокол сесії ради мають бути оприлюднені в день голосування на офіційному веб-сайті ради.

Що це дає звичайним мешканцям, скажімо Ірпеня, Бучі чи селищ? Дуже і дуже багато. Найперше, поіменні голосування дають розуміння хто із депутатів приймав рішення на корить чи проти конкретних справ (будь то виділення земельних ділянок чи прийняття бюджету міста). Відтепер жоден депутат не зможе відкрутитись, його голосування навіки закарбуються в його репутації. Таким чином кожен охочий та правоохоронні органи зможуть відслідкувати можливий конфлікт інтересів депутатів при голосуванні за те чи інше рішення, а це вже не лише публічний розголос, це покарання за корупційне діяння. Крім того, поіменне голосування допоможе  виборцям оцінити чи обраний депутат виконує свої передвиборчі обіцянки, чи вступивши у корупційну змову голосує задля власної вигоди. І найприємніше – тепер, якщо ви не встигли на сесію ради. Можна буде не виходячи із дому в той же день прочитати протокол сесії ради та ознайомитись як голосував кожен депутат.

Цій новації дуже опиралися зокрема в Коцюбинській селищній раді. І попри те, що закон неминуче вступив би в силу, депутати радо зачекали ще кілька сесій, аби тільки приховати від громади таку важливу інформацію й демократичну норму відтерміновували як могли.

ДРУГЕ свято називається “Відкриті набори даних”. До 21 квітня 2016 року Постанова Кабміну №835 (Про затвердження Положення про набори  даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних) зобов’язує розпорядників інформації, в тому числі органи місцевого самоврядування, оприлюднити надважливу інформацію.

Перелік цих наборів даних:

 1. Основні положення генеральних планів населених пунктів та детальних планів територій
 2. Перелік об’єктів комунальної власності
 3. Перелік об’єктів комунальної власності, що передані в оренду чи інше право користування

(з даними про умови передачі об’єктів в оренду)

 1. Перелік незадіяних земельних ділянок і майнових об’єктів (приміщень) комунальної форми власності,

які можуть бути передані в користування

 1. Перелік суб’єктів господарювання комунальної власності
 2. Фінансова звітність суб’єктів господарювання комунальної власності
 3. Реєстр боргових зобов’язань суб’єктів господарювання комунальної власності територіальної громади
 4. Відомості щодо комплексних схем розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності
 5. Перелік перевізників, що надають послуги пасажирського автомобільного транспорту, та маршрути перевезення
 6. Перелік розповсюджувачів реклами, що отримали дозвіл на розміщення зовнішньої реклами
 7. Інформація про рекламні засоби
 8. Перелік земельних ділянок, що пропонуються для здійснення забудови
 9. Перелік укладених договорів

Всі ці набори даних окрім публікації на власних сайтах повинні бути продубльовані на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних: (поки працює в тестовому режимі).Що це дає мешканцям міст та селищ? Тепер місцева влада не зможе крутити як циган сонцем із одними із найважливіших документів , адже дуже часто місцеві можновладці будь-якою ціною намагаються втримати у секреті, скажімо, інформацію про земельні ділянки під забудову,або ж фінансові звіти комунальних підприємств. А в тих звітах можна багато цікавого дізнатись, наприклад, побачити де відмив гроші очільник ЖКХ на відпустку на Мальдівах. Також можна буде відстежити з якими виконавцями було укладено договори, трапляється, що постачальниками послуг є родичі чи близькі друзі мера або є когось із його свити.

А от на 30 червня приготуйтесь відкорковувати шампанське, бо це ТРЕТЄ і найбільше свято “Відкритість публічних коштів”.  Святкуватимемо його також не виходячи із дому за власними моніторами, адже в мережі Інтернет на єдиному Порталі публічних коштів України буде оприлюднено деталізовану інформацію про те як держава розпоряджається нашими коштами. Йдеться не лише про державний бюджет, а й про найдрібніші транзакції які проводить будь то селищна рада, котресь із комунальних підприємств обласного центру  чи державний банк. Всього  фінансові оборудки 75 тисяч розпорядників з усієї України будуть як на долоні. Інформація на сайті настільки деталізована, що кожен охочий зможе перевірити кількість та вартість закуплених матеріалів, у кого ці послуги чи матеріали були придбані, кількість та витрати на службові відрядження, інформація про стан виконання договорів тощо.

Поки сайт до червня в тестовому режимі,  але допитливі мешканці Ірпеня вже встигли накопати завдяки ньому цікавеньке.

За вимогами закону, на сайті кожен розпорядник інформації повинен створити власний кабінет. З усіх міських рад Приірпіння такий поки створили лише чиновники Коцюбинської селищної ради.

А центр Ірпінського регіону – Ірпінська міська рада поки відстає, хоча до червня ще має трохи часу виправити ситуацію.

Правда, поодинокі комунальні підприємства міста вже почали публікувати свої фінансові дані. Так, КП “Управління житлово-комунального господарства Ірпінь” у грудні 2015 року закупило на майже 200 тисяч гривень ілюмінації для новорічної ялинки, на таку ж суму це комунальне підприємство придбало трактор.

Сума чималенька, тому активісти зацікавились доцільністю таких розкішних витрат на прикрашання святкової ялинки…

Чиновники часто полюбляють із образою та докором нарікати, мовляв їх праці ніхто не цінує, і навпаки, ніби опоненти  поширюють неправдиву інформацію, зводять наклеп на бідних чиновників та ще й “вішають ярлики”. Саме зараз, шановні чиновники, настає ваш зоряний час! Всі ваші дії будуть ретельно задокументовані та негайно опубліковані в Інтернеті. Тому не варто перейматись, що ваші заслуги хтось применшить чи припише собі, працюйте, а ми зацінимо.

ВАЖЛИВО! До уваги представників місцевої влади Приірпіння! Дуже просимо дотриматись цих трьох дедлайнів. Для вас же краще – чим більше інформації оприлюдните у відкритому доступі – тим менше громадяни задовбуватимуть вас запитами.

Без іменіАвторка: Інна Грищенко, мешканка Ірпеня

 

 

3 коментарі

 1. володя гуцуляк 8 Лютого 2016 at 17:50

  Боже, який я счастливий – три нові казочки))) Особливо про офіційні сайти місцевих рад – яких немає і немає ніякої відповідальності, за те що їх немає. Дурилки Вы картонные

  • Lavrentiy Kukhaleishvili 10 Лютого 2016 at 01:39

   Ты про себя говоришь? Может тебе ссылочки на официальные сайты городстких советов скинуть если ты найти их не можешь?

   • володя гуцуляк 10 Лютого 2016 at 08:42

    Милый, а тебе известно, что в Украине еще есть села и их в десятки раз больше чем городов. В селах тоже есть Советы и они тоже должны иметь официальные сайты. Или ты мне хочешь сказать, что в городе больше земли которую выдают под строительство? Или ты думаешь, что в городе она намного больше стоит? А теперь по существу: – скинь мне ссылочку на официальный сайт Тарасівської сільської ради, Києво-Святошинського району, Київської області?

Leave a Reply

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Приірпіння" не пізніше 2 речення.

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.
Контакти редакції: Ірина Федорів, Олена Жежера pigmaliones@gmail.com, +38 050 2000 539