Тіньові схеми розподілу Біличанського лісу

2

Автор: М. Пацкан

Земля – основне народне багатство. Про це йдеться в 14 статті Конституції України – головному законі держави. Це природне багатство має бути під особливою охороною держави, яка повинна в свою чергу забезпечити раціональне використання земельних ресурсів.

Захист земельних ресурсів від неправомірних посягань є одним із пріоритетних напрямків наглядової діяльності органів прокуратури.

У Київській області ця проблематика перебуває на особливому контролі, оскільки близькість до столиці географічного положення, яке здорожчує вартість землі, нерідко сприяє ігноруванню органами місцевого самоврядування вимог чинного законодавства у сфері земельних відносин.

Перевірками встановлено, що у вересні 2008 року Коцюбинською селищною радою було прийнято рішення, яким утворено 5 нових кварталів індивідуальної житлової забудови на землях, суміжних з існуючою забудовою селища загальною площею близько 4 000 гектарів.

 

Зазначені території відносяться до земель Державного лісового фонду та на підставі матеріалів лісовпорядкування перебувають у користуванні КП “Святошинське лісопаркове господарство”.

У подальшому, впродовж грудня 2008 року, Коцюбинською селищною радою за рахунок вищевказаних земель лісового фонду, що не входять в межі селища Коцюбинське, відведено у власність громадян 501 земельну ділянку, загальною площею 72 га в порядку безкоштовної приватизації для житлової забудови.

З 501 земельної ділянки, залишилися у власності перших власників земельних ділянок лише 160, решта ділянок площею понад 50 га одразу ж після отримання державних актів на землю перепродана іншим громадянам.

Дві третини з указаної кількості громадян, які отримали земельні ділянки у власність, є мешканцями м. Дніпропетровськ, Дніпропетровської та Вінницької областей. Надалі ці ділянки власниками продавалися.

Зрештою серед  осіб, які на даний час мають право власності на  земельні ділянки у Біличанському лісі, є троє, які володіють значною їх кількістю. Так, один громадянин володіє близько 100 земельних ділянок площею 0,15 гектари кожна, другий – понад 50 земельних ділянок, що становить понад 8 га земель лісового фонду, третій – понад 20 земельних ділянок загальною площею понад 3 га.

Упродовж січня-березня 2013 року прокуратурою міста Ірпеня до Ірпінського міського суду заявлено більше 500 позовів в інтересах держави до Коцюбинської селищної ради та громадян про скасування рішень ради та визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки загальною площею понад 72 га та нормативною вартістю 16 млн. 750 тис. грн.

З вищевказаних позовів станом на 1 червня поточного року відкрито провадження у понад 400 справах. Найближчі судові засідання призначено щоденно на червень-липень 2013 року.

По кожному позову прокурором міста Ірпеня заявляється клопотання про забезпечення позову та накладається арешт на земельну ділянку.

За період травня поточного року в Ірпінському міському суді відбулося близько 200 судових засідань з указаного питання.

Також, рішеннями Ірпінського міського суду Київської області станом на 1 червня 2013 року частково задоволено 180 позовів прокурора міста Ірпеня в частині визнання недійсними рішень Коцюбинської селищної ради та державних актів на право власності на земельну ділянку загальною площею 0,15 га, а в частині визнання права власності на спірну земельну ділянку за державою відмовлено.

Активно прокуратура також займається позовною роботою зі скасування реєстрації житлово-будівельних кооперативів на території Біличанського лісу.

Прокуратурою Київської області до Ірпінського міського суду пред’явлено 6 позовів про скасування реєстрації 6 житлово-будівельних кооперативів (ЖБК “Біличанка”, “Спільнота”, “Злагода”, “Коцюбинське”, “Моноліт”, “Берковець”), які зареєстровані в 2008 році та на кожного виділено у користування по більш, ніж 100 га землі Біличанського лісу.

На даний час рішеннями Ірпінського міського суду скасовано реєстрацію 4 ЖБК (“Біличанка”, “Спільнота”, “Злагода”, “Берковець”), які рішеннями Коцюбинської ради в 2008 році мали б отримали у користування землі Біличанського лісу після виготовлення відповідної документації. Щодо двох інших ЖБК “Коцюбинське” та ЖБК “Моноліт” найближчі засідання призначені на червень поточного року.

Крім того, в травні в засобах масової інформації з’явилося повідомлення про те, що один із власників земельної ділянки в Біличанському лісі незаконно почав проводити будівельні роботи та зрізати дерева.

 

У ході проведення перевірки встановлено, що дані роботи проводила громадянка, яка стала власницею цієї земельної ділянки на підставі договору купівлі-продажу.

У травні 2013 року відкрито провадження у справі за позовом прокурора міста Ірпеня до Коцюбинської селищної ради та низки громадян. У судовому засіданні прокурором міста Ірпеня заявлено клопотання про забезпечення позову, яке задоволено судом та накладено арешт на земельну ділянку цієї громадянки, а також накладено заборону на проведення будівельних робіт та зріз зелених насаджень на ділянці. Найближче засідання у даній справі призначено на червень.

З червня поточного року також починаються судові слухання апеляційних скарг Коцюбинської селищної ради та громадян на рішення Ірпінського міського суду, якими частково задовольняються позови прокурора міста Ірпеня та скасовуються рішення селищної ради та, відповідно, державні акти на землі Біличанському лісу.

Позиція прокуратури незмінна – землі Біличанського лісу, незаконно виведені з державної власності, мають бути повернуті державі.

Якщо узагальнити,  то прокуратурою були виявлені такі порушення під час видачі громадянам земельних ділянок Біличанського лісу:

– порушення ст. 173 Земельного кодексу України, межа району, села, селища, міста, району у місті – це умовна замкнена лінія на поверхні землі, що відокремлює територію району, села, селища, міста, району у місті від інших територій;

– п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів – відповідні органи виконавчої влади;

– ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Роздані земельні ділянки знаходиться за межами селища Коцюбинське, що підтверджується, зокрема, висновком судово-землевпорядної експертизи від 05.03.2012 № 325 проведеної Київським державним підприємством геодезії, картографії, кадастрових та геоінформаційних систем “Київгеоінформатика”.

Крім того, рішень щодо встановлення та зміни меж смт Коцюбинське компетентними органами не приймалися, проекти встановлення меж не розроблялися та не затверджувалися.

Також, Коцюбинська селищна рада при прийнятті оспорюваних рішень щодо відведення земельних ділянок у власність керувалася матеріалами техніко-економічного обґрунтування та перспективним планом розвитку селища Коцюбинське, що є видом землевпорядної документації, й згідно вимог Закону України “Про планування і забудову територій” не є містобудівною документацією. Тому, на момент прийняття рішень була відсутня будь-яка містобудівна документація (в тому числі Генеральний план селища).

Після того, як рішення судів наберуть законної сили, земля, надана громадянам в 2008 році, повернеться у власність держави та народу України.

Шлях до збереження лісу для наших нащадків – це надання Біличанському лісу статусу національного природного парку. Це дозволить вберегти його від забудови.

Як приклад, Указ Президента України №794 від 27.08.07, яким створено Національний природний парк “Голосіївський”.

Основною метою діяльності парку є збереження, відтворення та раціональне використання особливо цінних природних комплексів та об’єктів північної частини Лісостепу, що мають важливе природоохоронне, наукове, естетичне, освітнє, рекреаційне та оздоровче значення, а також для поліпшення екологічного стану.

Прокуратура докладе всіх зусиль, аби відстояти у цій справі інтереси держави та зберегти рекреаційний ресурс, який і донині долає наслідки чорнобильської катастрофи для наших нащадків.

Мирослав Пацкан, прокурор Ірпеня, радник юстиції

 

 

2 коментарі

  1. партизанка Зоя 21 Червня 2013 at 07:00

    Дай то Бог. Полная поддержка. Ждем следующих действий по осуждению чиновников причастных к дерибану.

    92.49.216.**

  2. Мария 25 Червня 2013 at 18:18

    Хотелось бы увидеть такую же статью и по Ирпенских парках! В Ирпене также экологическая беда!

    95.158.3.1**

Leave a Reply

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Приірпіння" не пізніше 2 речення.

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.
Контакти редакції: Ірина Федорів, Олена Жежера pigmaliones@gmail.com, +38 050 2000 539