Громадські слухання: громада проти СІЗО і не хоче голосувати за збереження стаціонару

1

Громадські слухання – це тест для громади. Питання, чи готові ми до демократичних процедур і чи готові голосувати в інтересах громади, коли нам дали таке право.

Перед громадськими слуханнями в Коцюбинському я сказала екс-депутату КСР Ярославу Салівонову, що лише від людей залежить, як швидко ми відголосуємо за два питання. Всі проти СІЗО і за збереження стаціонару. Мені здавалося, що це очевидні речі.

Я наголосила, що голова не зможе позбавити на громадських слуханнях всіх, хто хоче висловитися слова. І лише від громади залежить, як пройдуть ці кілька годин в Будинку культури. Сказала супутниці Салівонова, що вони можуть сказати, що думка громади вже сформована і це речі очевидні й тому люди готові голосувати. Салівонов потім виступив, але не на ту тему.

А тепер по порядку про те, як маніпуляціями довели людей до того, щоб не голосувати за збереження стаціонару.

Чи правильно голова організувала громадські слухання?

Селищна голова оголосила громадські слухання відкритими. Запропонувала членам територіальної громади дати своїх представників в секретаріат. Це революційний прорив в історії громадських слухань. Я була 7 років тому на слуханнях, які таємно оголосив екс-регіонал Вадим Садовський. Ось як виглядала президія тоді – голова і секратар ради. 0 представників громади.

З Матюшиною поруч сиділи 4 особи. Двоє з яких були представниками громади. При чому селищна голова дуже довго чекала, щоб знайшлися такі добровольці. Для мене різниця відчутна навіть в тому, що Садовському стіл застелили такою тканиною, бо думали, що по-царськи має бути. Відчуваєте різницю?

На перших слуханнях у 2010 році навіть не ставорили лічильну комісію. Матюшина попросила з залу 5 представників, які б поділили зал між собою на сектори і виконали функцію лічильної комісії. До складу лічильної комісії увійшли 2 депутати – Віктор Анісімов та Катерина Ющенко-Корбут та три представники громади. Найвищий рівень демократичності дати людям рахувати голоси.

Селищна голова оголосила, що в секретаріату всі охочі можуть записатися на виступ щодо питань, заявлених для розгляду громади. Можливого перенесення СІЗО до Коцюбинського (ініціатива Мін’юсту) та закриття денного стаціонару на Лісовій 20а. Про закриття стаціонару стало відомо нещодавно. Про це, наприклад, я особисто дізналася від головного лікаря та депутата Ірпінської ради Людмили Бідули.

І оскільки це питання схвилювало громаду – я не бачу проблем в тому, щоб це питання було в порядку денному. І не знаю норми закону, яка б заборонила громаді додати на громадських слуханнях питання, яке хвилює громаду в порядок денний. З 2010 року оприлюднений статут громади селища Коцюбинське і там є розділ про громадські слухання. Жодних термінів щодо внесення в порядок денний тут немає.

“Статут громади Коцюбинського дає голові право скликати громадські слухання і таким чином голова може визначати теми. Строки за скільки часу це має бути, статутом не передбачені. Оскільки, як мені відомо, КСР не прийняла положення про  громадські слухання, на які посилається статут, то два питання в порядку денному опинилися цілком правомірно. В майбутньому, звісно, положення про громадські слухання має прийняти рада. Розробити такі положення – це обов’язок ради”, – коментує ситуацію експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.

Селищна голова наголосила, що Положення про громадські слухання в раді відсутні. І голосувань за ці положення я не пам’ятаю протягом 3 останніх каденцій. А я відвідую практичну кожну сесію.

Таким чином членами територіальної громади маніпулювали. І це обов’язок ради працювати над положеннями і напрацьовувати їх в комісіях, а не обов’язок голови.

Чому ті, хто не був зареєстрований не мали права голосу?

Деяких представників ЖК “Атлант” і ЖК “Коцюбинське” хвилювало питання, чому мандати учасників громадських слухань видають лише тим, хто має реєстрацію в селищі. Тобто тим, хто має право обирати владу в селищі.

“Люди, які є власниками майна на території громади, але не мають реєстрації (права обирати місцеву владу) не можуть бути учасниками громадських слухань. По тій причині, що місцеве самоврядування належить в Україні членам територіальної громади. Критерій приналежності до громади – це критерій реєстрації. Можна сказати, що любов це критерій. Я люблю Коцюбинське. Чи в мене майно і це критерій, який робить мене членом громади. Чи в мене родич живе в Коцюбинському і я член громади. З багатьох критеріїв приналежностідо громади в місцевому самоврядування як на виборах так і на слуханнях застосовується критерій реєстрації. Бо на громадських слуханнях ти разом з владою ухвалюєш рішення, що робити разом далі,” – наголошує Олександр Солонтай.

Таким чином селищна голова Ольга Матюшина зробила все можливе для того, щоб легітимність громадських слухань була максимальною. На жаль, цього не розуміли.

До речі, на “слуханнях” 2010 року всіх реєстрували з пропискою, але мандатів не давали. І личильної комісії перший раз взагалі не було. Тому питання з реєстрацією не є нововведенням від Матюшиної. Це цілком логічний критерій, який дозволяє відсіяти і групу підтримки Мін’юсту, і групу підтримки Ірпеня в питаннях приєднання до громади Ірпеня. Інше питання, яка аудиторія буде на слуханнях.

Чому слухання були на 16:00?

У багатьох виникало питання, чому будній день і 16:00. Я абсолютно згодна з тим, що вихідний день – це більш зручно. Але ми говоримо про те, що нам можливо треба буде судитися, бо Мін’юст не та структура, яка просто так здається. Це не ТОВ і не ПрАТ. Це частина КабМіну. вони поставили умову, що можуть тільки в будній день і робочий час.

У протоколі громадських слухань має бути зафіксовано, що представник Мін’юсту був, він чув виступи людей, бачив результати голосування. Ось він на відео.

Тому для того, хто думає стратегічно, а не живе лише “зручним часом” це важливо.

Я хочу побачити ту людину, яка має юридичну освіту, вважає себе членом територіальної громади і скаже: я готовий судитися з Мін’юстом і я маю бачення, як зробити процес по-іншому, щоб в судовому процесі ми мали більш сильну позицію. Але цієї людини поки нема.

Коли ми розуміли, що доведеться судитися з Ірпінської і Коцюбинською радою, аби скасувати рішення про приєднання до Ірпеня, ми думали наперед і стратегували.

Відповідно голова зробила максимально чітко всю процедуру: за місяць оголошений час, місце, реєструвалися виключно члени територіальної громади, кожен з яких розписувався за отриманий мандат, представник Мін’юсту був, голосування одноголосне – всі проти СІЗО.

Інша справа нащо громадські слухання перетворили на балаган?

Матюшина під протокол дала слово не лише представнику Мін’юсту, а й представнику Ірпінської міської ради – Дмитрові Христюку. Цей екс-регіонал став заступником мера Ірпеня.

Він не дуже хотів виступати. Чому? Бо сказати не було чого. Голову цікавило цілком слушне питання: які результати службового розслідування: як без громадських слухань в 2012 році видав головний архітектор Копач, якого Карплюк звільнив лише півроку тому, видав містобудівні умови?

Селищна голова місяць тому відправила в Ірпінь листа з проханням дотримати слова і провести службову перевірку. Цю обіцянку Христюк дав ще 20 січня. Півтора місяці тому. І громада на громадських слуханнях замість того, щоб ознайомитися з результатами перевірки чула що завгодно, але не те, що треба.

Кума Христюка – екс-депутатка Олена Гуменюк-Торган наголосила Матюшиній на тому, що чинна влада не відповідає за своїх попередників, як і Матюшина не відповідає за дії екс-регіонала Вадима Садовського.

Матюшина акцентувала увагу на тому, що вона несе відповідальність за притягнення до відповідальності попередника за незаконні дії. І це не порожні слова. Прокуратура за ініціативи Матюшиної в судовому порядку довела, що мали місце з боку Садовського корупційні діяння. Складено протокол на корупцію. І я, і Матюшина були на суді свідками й вимагали притягнути Сдаовського до відповідальності. Депутатка від Нових облич Юлія Главацька була на стороні Садовського.

Більше того, і я, і Матюшина, і навіть Олена Гуменюк-Торган подали колективний позов щодо скасування рішення про приєднання до Ірпеня. Ходили в суд ми з Наталією Коломієць. Коцюбинська селищна рада (Матюшина увійшла в повноваження посеред судового процесу) теж була представлена в суді. Ми виграли позов і довели, що депутати чинили беззаконня. Тому пані Гуменюк-Торган має знати, що “попередників” наступники і громада мають притягати до відповідальності. Пасивна позиція – не проведення службового розслідування протягом місяця – це співучасництво.

Загалом, всі, хто брав слово, висловлювалися не так проти СІЗО, як проти Матюшиної. Навіть плакати принесли, що Матюшина = СІЗО. Депутатка з Нових облич Людмила Узерчук запилата Матюшину, яка її особиста думка, щодо СІЗО.

“Я на загал сказала, що відповідаю як молода мати. СІЗО як і ІВЦ це ті об’єкти, які не мають бути тут розташовані. Мене обурує не лише питання перенесення СІЗО, а й те, що засуджені з ІВЦ обслуговуються в нашій амбулаторії. Там діти. Але окрім того, що я маю позицію, як мама, у мене є ще позиція громадянська. Якщо хтось без волі громади скоїв самовільно такі дії, взяв за ці містобудівні умови 1,5 мільйони, то за це треба притягати до відповідальності,” – каже Ольга Матюшина, яка разом з громадою голосувала проти перенесення СІЗО в Коцюбинське.

Але більшість присутніх не сприйняла тезу голови щодо притягнення до відповідальності винних осіб. Чому? Вигороджували Ірпінь.

Депутат Коцюбинської селищної ради і голова фракції Нові обличчя мене вразив. Він сказав, що Коцюбинсьука рада проголосує за те, щоб віддати Мін’юсту 1,5 мільйони. Люди аплодували. Це говорив кандидат юридичних наук. Ну, той самий, який філармонію в Коцюбинському шукав…

Що виходить? Гроші взяв Ірпінь, а повертає Коцюбинське? Колишня працівниця поліклініки Людмила Демченко правильно сказала депутатам, що їм треба обстоювати не інтерес Ірпеня, а наш, селищний. Для того громада делегувала представників в Ірпінь.

Голову звинуватили в тому, що вона затягує час. Це при тому, що Даніш, Христюк виступали по кілька разів. Жодного представника з команди Матюшиної, який би брав слово і затягував час не було. Всі ми були налаштовані швидко проголосувати проти СІЗО, за збереження стаціонару і розійтися. А не слухати цей вічний балаган.

Балаган був треба не лише для того, щоб в кожному виступі облити Матюшину чи Федорів брудом. Тема закриття стаціонару на Лісовій була вкрай незручною для Ірпеня, в відтак і для депутатів з Нових облич.

Чому люди не проголосували за збереження стаціонару на Лісовій?

численними виступами і хитрими маніпуляціями людям казали, що це питання не на часі. Треба створити робочу групу, розібратися.

А в чому розюиратися? Головний лікар і депутат Ірпінської ради повідомила громаді, що стаціонар під загрозою закриття. Теж саме вона озвучила голові. Я особисто в неї цікавилася, які витрати йдуть на опалення. Виявилося, що майже 100 тисяч гривень. Уявіть!? Ірпінь не має 100 тисяч гривень на рік на опалення? І при цьому є 900 тисяч на сквер з 1 ялинкою, парою лавок та кількома десятками метрів плитки? Є гроші на МАЛЮНОК парку, на якому піаряться Нові обличчя. Малюнок обійшовся нам у понад 100 тисяч – це рік опалення для стаціонару. Ми оприлюднювали всі розрахунки і комунальні витрати. Це вийшло в друк тиражем 5500 примірників, як і інформація про СІЗО.

Що тут складного?

І уявіть мій подив, коли під впливом Ірпеня (людей не з нашої терииторіальної громади, які взагалі тут права голосу не мають) наші люди відмовилися голосувати, аби включити це питання в порядок денний!!! Навіть не відголосувати “за”, “проти”, “утрималися”, а просто включити і обговорити.

Питання вирішили заговорити. Екс-регіонал Христюк самопроголосив себе головою зборів. За це ніхто не голосував. Йому кричали,що він не член територіальної громади, але передні ряди, це була аудиторія Нових облич.

Депутатка Коцюбинської селищної ради Олена Сокотюк, яка є членом профільної комісії, що відповідає за соцзахист населення, стояла на виступ і їй просто не давали слова. І це тривало хвилин 20 – 25. Люди слухали програму “Гаваріт і паказиваєт Христюк!” На питання голови, чому скоротили людям ставки відповіді нема. Замість головного лікаря відповідає той таки Христюк.

Селищна голова, яка залишалася в президії на сцені в мікрофон наголосила не раз, що депутату КСР не дають слова. І просила надати слово депутатці Сокотюк. Христюк сказав Матюшиній, щоб вона нікого не ображала. Яка образа в тому, щоб дати жінці слово, яка чекає не 5 і не 10 хв і порядно стала в чергу?

Коли Сокотюк почала говорити, що медпрацівникам скорочують ставки і переводять на 0,5 і що ми втратимо персонал – вони просто підуть на роботу в Київ, де за рахунок місцевого бюджету вирівняли це питання, то Христюк поривався в Сокотюк забрати мікрофон.

Перші ряди, де сиділа підтримка Нових облич, перекривлювали Сокотюк…

І в цей момент я подумала… Це ж не мені треба стаціонар… Не Сокотюк… В крайньому разі ми зможемо собі дозволити і лікування в столиці. Але ж бабусі… Ті, хто кричали й шипіли на перших рядах…

І тут Христюк озвучив, що в Коцюбинського є 8 невикористаних мільйонів. Як же Новим обличчям муляє, що в Коцюбинському є нерозкрадені гроші… Як же хочеться віддати 1,5 млн Мін’юсту за ініціативи Даніша, 4,6 млн ТОВ “УкрОпт “Мастер-Енерго”, ще пару мільйонів вивести за реконстуркцію неіснуючої каналізації по Бакала… А Матюшина не дає…

Придумали, що сказати людям, що це Матюшина з бюджету має медицину фінансувати. Нешановна влада Ірпеня, ви коли взяли на себе садки, школи, медицину в Коцюбинського, то на Ірпінь держава спустила субвенцію, щоб це утримувати. Вам не стає грошей?

То чого ж Ірпінь хоче приєднати до себе низку населених пунктів? Гроші є на парки, сквери, святкування Дня Ірпеня, надорожчої ялинки в Україні – те, що підкупить голоси виборців картинкою – хліба і видовищ, а робите ви це за рахунок освіти (18 школа – 20 тисяч на ремонт даху), медицини (скорочуємо ставки працівникам, спонукаємо їх до корупційних дій й продажу рентген плівки, яка коштує 9 грн за 50 та закриваємо стаціонар на Лісовій, бо 100 тисяч за опалення на рік Ірпінь не може собі дозволити)?

Так чесно скажіть тим громадам, яким Ірпінь рекламує себе як місто здоров’я. Не буде стаціонару, не буде нормальної платні медикам, вже нема в школах безкоштовного харчування. Нам просто треба земля. Карплюк свою родину може полікувати за кордоном. У нього бізнес в Польщі, квартири в Польщі.

А ці бабусі й дідусі, які кричали криком (подумати тільки!!! не виступити на захист стаціонару!!!) будуть бігати не в Ірпінь, а до Матюшиної і цитувати Христюка, мовляв у вас 8 мільйонів – платіть медицині, освіті, культурі.

“Бюджетний кодекс не передбачає для коцюбинського можливостей фінансувати медичну чи освітню установу, якщо рада передала їх на Ірпінь. Ірпінь для фінансування цих закладів отримує субвенцію. Якщо їм не вистачає субвенції то Коцюбинське може тільки сприяти офіційно листом на область, щоб надали Ірпеню більше фінансування. Голова про ситуацію з закриттям стаціонару проінформувала КОДА. Ірпінська міська рада на свій розсуд вирішує чи робити сквер чи ффінансувати медицину або освіту. Такі рішення приймають депутати Ірпінської міської ради на сесії,” – наголошує Ірина Червінська, керівник планово-економічного відділу.

Тобто в Коцюбинському є депутати, які делеговані в Ірпінську міську раду громадою селища, зокрема головний лікар Людмила Бідула, і вони всі просто мовчать коли відбувається марностратсво, але коли мова йде про бутафорну пропозицію фінансування медустанови з бюджету Коцюбинського (це прямо заборонене бюджетним кодексом), то вони перші, хто за.

У Гаврилюка, який є нардепом і голосує за розподіл бюджету, Христюк грошей публічно не просив. Сидів поряд з ним і поглядав на годинник.

І ввечері, після цього театру абсурду, я говорила з головою. Вона дивувалася тому, що люди не відголосували за недопущення закриття стаціонару. Ось до речі відео, хто голосував за те, щоб це питання не розглядати на слуханнях. По команді, звісно.

Мешканці селища, які не встигли на слухання, такому рішенню слухань дивуються.

Як повідомила мені селищна голова Ольга Матюшина, екс-депутат Микола Ільницький, який вже загарбав половину приміщення на Лісовій 20а, хоче погодження містобудівних на землі, яку йому дали в оренду. Ільницький голосував спільно з Главацькою і Новими обличчями.

У нас є вже “робоча” група з депутатів, які вивчають питання пайової участі “Атланту”. Ініціатива Узерчук. Громада так і не знає, що ж там на тій робочій групі відбувається. Вже була робоча група з питань тарифів на опалення. До чого дійшло? Що нас мало не відключили від опалення в середині січня, бо робоча група засідала, питання відтягувалося, а потім Узерчук запропонувала віддати 4,6 мільйонів “Мастер-Енерго”. Цю програму на круглому столі пропонували представники “Мастер-Енерго”. Виходить, що якщо одна робоча група не справилася з виведенням коштів, то право переходить іншій робочій групі. А населення думає, що щось відбувається, що щось відбувається, депутати працюють, а тим часом питання затихає.

І от я думаю, може громада дасть йому все приміщення на Лісовій 20а, може громада допустить і далі локшинізацію з боку Ірпеня, яка приведе до закриття стаціонару та недофінансування закладів освіти, культури, медицини… Може громада погодить депутату Владиславу Євстєфєєву зонування лісу і він на своїх майже 100 ділянках нарешті побудується разом з Карплюком?

Раз люди повірили Христюку, який казав, що містобудівних умов немає для СІЗО… Другий раз повірили, коли він сказав, що буде проведене службове розслідування – результатів нема, і тепер вірять, коли він каже, що стаціонар має фінансувати Коцюбинське, бо має 8 мільйонів.

Нахіба нам Ірпінь?

Мене дивує те, що голова забезпечила максимально демократичну процедуру. Але коли прийняття рішення ми залишаємо на відкуп таким людям, якими маніпулювати легше, ніж дітьми, які народилися в незалежній Україні, то країна залишається без мабутнього. Коли “диванна сотня” вирішує встати з дивану, тоді, на жаль, народ дуже дорого платить…

PS (Я бачила в цей день розчарований активістів. Хочу їм сказати: не вішайте ніс. Все значно краще, ніж було в 2010. Тоді нас було кілька людей. Зараз вже кілька десятків. Ще 10 років і нас будуть сотні. Просто це вимагає неабияких зусиль).

Без іменіАвторка: Ірина Федорів, журналістка та мешканка селища Коцюбинське

1 Comment

  1. Arina Boyko 11 Березня 2017 at 13:34

    шановні!!! не треба ототожнювати вибори і громадські слухання!!! навіть у порядку проведення громадських слухань щодо містобудівної документації, затвердженому КМУ, передбачено, що не лише прописані мешканці, а й власники ділянок можуть брати участь у громадських слуханнях. у будь-якому випадку, такі речі вирішуються не одноосібно головою селища, а всією радою!!! і не на фейсбуці за 2 дні, а офіційним документом!!! селищна голова перевищила свої повноваження!!!

Leave a Reply

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Приірпіння" не пізніше 2 речення.

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.
Контакти редакції: Ірина Федорів, Олена Жежера pigmaliones@gmail.com, +38 050 2000 539