Новий рекорд: депутат задекларував 586 квартир

0

Депутат Ірпінської ради Ігор Оверко має у власності 186 квартир загальною площею більше, ніж футбольне поле стадіону “Олімпійський”. Представник партії “Нові обличчя” твердить, що квартир більше – 191. За рік він заробив лише близько 20 тисяч гривень. Він торік припинив право власності на 400 квартир. А дохід від продажу нерухомості склав понад 50 млн грн. Окрім квартир, в Оверків 4 житлові будинки, 18 земельних ділянок та більше 16 млн грн заощаджень. Про це свідчить декларація політика на сайті НАЗК, яку проаналізував Громадський рух ЧЕСНО.

Політик – керівник та співзасновник Будівельної фірми “Синергія”. Ця організація побудувала свої житлові комплекси впритул до пам’ятки природи – 600-річного дуба й використовує його як рекламу для продажу власних квартир.

Фото: synergy2.com.ua

“Я один із небагатьох депутатів, які задекларували всі свої доходи чесно. Я займаюсь будівництвом.  Сюди я вкладаю всі кошти. У сім’ї  я головний заробітчанин,  на сім’ю заробляю в основному я, утримую жінку і двоє дітей”, – розповідає журналістам Громадського руху ЧЕСНО Оверко.

Як і керівник його партії – Володимир Карплюк, який декларував раніше 67 квартир і був донедавна за цим показником рекордсменом України, Оверко наголошує, що все задекларував нібито чесно. Однак, Карплюк чомусь забув вказати про свій будівельний бізнес у Польщі, інформацію про який знайшли й оприлюднили журналісти програми “Схеми”.

Фото: “Правда Ірпеня”

Рух ЧЕСНО вирішив запитати самого політика, чи знає він  сам точну цифру задекларованих квартир.

“Я точно знаю кількість квартир, яких задекларував. Їх 191. Всі квартири я зареєстрував на своє ім’я, у подальшому я їх маю намір продавати так як це визначено законом: я йду до нотаріуса, ми вчиняєм всі необхідні дії..  Це не є схемою ухиляння (від сплати податків – прим. ЧЕСНО), я легалізував всі квартири з метою сплатити все, що маю сплатити державі, не треба думати, що я щось приховую. Я сплачую всі податки державі. Якщо ви подивитесь у мою декларацію, то ви побачите, що я лише у четвертому кварталі 2016 року заплатив у державу понад 12 млн гривень. Я прийняв таке рішення чесно задекларувати всі квартири, тому всі квартир у мене задекларовані”.

Насправді автоматичний підрахунок квартир в декларації, який перевіряли і вручну, свідчить, що Оверко задекларував не 191 квартиру, а 186. Ця нерухомість розташована в Ірпені, там, де Оверко веде будівництво і має право голосу на сесіях ради. Загальна їхня площа – 7888,1 кв. м – це більше, ніж площа футбольного поля стадіону “Олімпійський”.

Юрист Юрій Брикайло, який спеціалізується саме на земельних питаннях, говорить, що оформлення квартир на забудовника може бути пов’язане з ухилянням від сплати податків:

“Треба дивитися договори, за якою ціною продаються ці квартири. Також він мав вказати вартість квартир на момент оформлення на себе та на момент продажу. Якщо ціна на квартири в декларації не вказана, не проблема укласти договір на продаж квартири за 10% від її реальної вартості, сплатити з цих коштів 8,5% податку, а решту 90% отримати готівкою. В цьому може бути економія”.

Зауважимо, що Оверко в 2016 році продав 400 квартир, про що повідомив у розділі “видатки й правочини”. Проте, депутат не вказав вартість жодної з них у цьому розділі.

“З приводу втрати права на 400 квартир! Звісно, що продав! Суму вказав. Вона  входить у загальну суму, яку я задекларував”, – пояснює журналістам Оверко.

Якщо грубо взяти суму, яку задекларував Оверко як дохід від від відчуження  всього нерухомого майна (тобто і квартир, і землі, і будинків), а це майже 52 млн грн, і поділити її всю хоча б на 400 проданих депутатом квартир – приблизна вартість однієї квартири під Києвом становитиме 130 тис. грн, що за курсом Нацбанку складає менше 5 тисяч доларів. Очевидно, що вартість квартир значно занижена і таки могла відбутися мінімалізація оподаткування.

Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що голова Київської обласної ради Ганна Старикова придбала в Ірпені квартиру за 4 тис. доларів.

“Щодо 191 квартири, я не можу вказувати вартості, бо є таке поняття як експертна оцінка. Коли я буду продавати квартиру, то  ціна може відрізнятись від тієї, яку я задекларував. Тому, коли я буду продавати квартири, я йтиму до нотаріуса, то візьму оцінщика, який мені оцінить квартиру за ціною, яка буде на той момент”, – додає депутат.

Нагадаємо, саме таку схему ухиляння від сплати міг використовувати Карплюк, продаючи квартири в ЖК “Річ Таун” у Бучі.  


Аналогічно могли робити і його депутати, які квартири, що на ринку коштують понад мільйон, продавали за кілька сотень тисяч. В оголошеннях квартири з аналогічним метражем у цьому ж будинку коштують понад мільйон.

Окрім квартир, Оверко задекларував 18 земельних ділянок в Ірпені, загальною площею 40116 кв. м. Депутат пояснює, що всю землю купив:

“З приводу земельних ділянок: я не отримував  жодної земельної ділянки через якісь схеми у раді, я їх купував у людей за живі гроші, тому всі ділянки також задекларовані”.

У Приірпінні діє схема, коли політики стають “добросовісними набувачами” після того, як зелені зони роздали рішенням ради на підставних або родичів депутатів, потім ділянки потрапляють до рук забудовників. Так було з Бучанським межигір’ям, де в дерибані брала участь “Батьківщина”. Розслідування місцевих журналістів доводять, що в Ірпені представники “Нових облич” та “Батьківщини” в результаті відводу і перепродажу землі стають власниками зелених зон.

Голови партій “Батьківщини” і “Нових облич” відкривають парк в Ірпені, фото: irpinculture.org.ua

У власності депутата Оверка також 5 будинків, загальною площею майже 600 кв. м. Окрім цього політик задекларував 10 об’єктів незавершеного будівництва, площа яких невідома.

Родина депутата володіє п’ятьма легковими автомобілями – Daewoo Lanos, FIAT DOBLO, LEXUS RX 350, MERCEDES-BENZ E 200 та OPEL VECTRA.

Оверко є бенефіціарним власником на 5 підприємствах – це ТОВ “Еквітас Компані”, ТОВ “Синергія Фуд”, ТОВ “БудФірма Синергія”, ТОВ “Обслуговуюча компанія “Синергія-Сервіс”, Адвокатське об’єднання “Еквітас”.

Заробітної плати за основним місцем роботи в ТОВ “БФ “Синергія” Оверко отримав за рік усього 20 230 грн. Однак інші доходи, в тому числі від відчуження нерухомого майна депутата, склали більше 51 млн грн. Разом з тим, заощадити Оверку вдалося заледве більше 16 млн грн. З них 15 млн грн – це кошти, позичені третім особам.

Нагадаємо, у Приірпінні активісти вже багато років воюють з забудовниками через незаконну забудову зелених зон та лісу. Забудовники виставляли проти активістів тітушок, які їх нещадно б’ють і нападають навіть тоді, коли вони сплять у себе вдома.

Поліція за кілька років не притягнула винуватців до відповідальності. Генпрокуратура відкрила кримінальні провадження й провела обшуки в будинках мера Бучі та мера Ірпеня – голови партії “Нові обличчя”.

Але станом на зараз обидва місцевих політики, які пов’язані із будівельним бізнесом, перебувають на свободі й виконують свої обов’язки.

Автори: Олена Жежера – журналістка Громадського руху ЧЕСНО, Ніна Костенко – журналістка “Громади Приірпіння” для Громадського руху ЧЕСНО

 

Залишити відповідь

Використання матеріалів сайту лише за умови посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на "Громаду Приірпіння" не пізніше 2 речення.

Редакція може не поділяти думок чи висловлювань автора блогу чи коментатора.
Контакти редакції: Ірина Федорів, Олена Жежера pigmaliones@gmail.com, +38 050 2000 539